Augu slimībizturība, ir kas tāds, ko mēs varam ietekmēt, un ko mēs varam izvēlēties! Augu slimību izturību nosaka dažādi faktori, un viens no tiem ir  ģenētiskais faktors, jeb iedzimtība. Kvalitatīvām sēklām, to aprakstā norāda, pret kādām slimībām (sēņu, baktēriju, vīrusu) ir izturīga konkrētā šķirne.

Kas tad ir augu slimību izturība?

Jā, augi var būt slimībizturīgi. Slimībizturība var 'rasties' dažādi. Var būt netiešā slimību izturība - piemēram, augi ar kuplāku lapojumu ir vairāk pakļauti dažādām puvēm, jo tik ātri nenožūst mitrums. Vai otrādi  - ziedi, garākos ziedkātos, tālāk no augsnes, mazāk slimo ar puvēm, jo augsne - galvenais slimību avots atrodas tālāk no zieda, un ir fiziski lielāka barjera. Šājā BLOG ierakstā vairāk par to, kas tad ir ģenētiskā augu slimību izturība, un konkrētāk - kā to apzīmē, un kā mēs to varam izmantot savā labā, iepērkot sēklas!

Ģenētiskā slimību izturība

Ģenētisko slimību izturību mūsdienās augiem mērķtiecīgi selekcionē. Un kāpēc ne, ja tā var samazināt augu aizsardzības līdzekļu patēriņu, vai iegūt agrāku/vēlāku ražu? Vai augus, kam ir noteiktas īpašības, kas piemērotas notiektiem mērķiem. Šeit gan jāatgādina, ka augu šķirne, kas izturīga pret kādu vai dažādām slimībām, nav obligāti ģenētiski modificēta (ĢMO), un Latvijā šādu  - ĢMO augu audzēšana nav atļauta. Slimību izturību augi iegūst no saviem vecākiem, un mūsdienu selekcijas metodes ļauj ātrāk atlasīt potenciālās šķirnes, kam iedzimušas vajadzīgās īpašības.

Apzīmējumi

Šīs īpašības apzīmē ar dažādām burtu un ciparu kombinācijām. Dārzeņu un puķu šķirņu aprakstos vienmēr būtu jābūt minētai slimību izturībai. Katrai augu sugai, grupai tie gan atšķirsies, un šeit piedāvāju TOP dārzeņu - tomātu šķirņu aprakstus, kā piemēru! Tātad - tomāti (un augi vispār) slimo ar dažādām slimībām - vīrusu, baktēriju, vai sēņu! Katru slimību apzīmē ar burtu kombināciju. Sanāk tāda nesaprotama rindkopa ar dažādiem burtu un ciparu virknējumiem šķirnes aprakstā, un īstenībā - jo vairāk burtu un ciparu kombināciju, jo labāk!
Piemēram: HR ToMV/Ff:A-E/Va/Vd/Fol:0,1 IR TSWV/Ma/Mi/Mj
Morzas ābece? Nē - ja vien zinām pamatprincipu, kā šo 'kodu' lasīt!

HR un IR

Vispirms 'kodā' norāda izturības  'līmeni' - ko apzīmē ar burtiem HR (High resistance jeb augsta izturība) un IR (Intermediate resistance jeb vidēja izturība), un slimības sagrupā aiz šiem burtiem noteiktā secibā, vispirms norādot vīrusu slimības, tad baktēriju, sēņu un beigās - izturību pret nematodēm, ja tāda ir.

HR ToMV/Ff:A-E/Va/Vd/Fol:0,1 IR TSWV/Ma/Mi/Mj

Šo 'kodu' var sadalīt divās daļās:

HR ToMV/Ff:A-E/Va/Vd/Fol:0,1

IR TSWV/Ma/Mi/Mj

Vīrusu slimību apzīmējumi

Vīrusu slimību apzīmejumi 'kodā' tiek norādīti, kā pirmie. Tie parasti ir 3-4 lielie burti, piemēram, TOMV, kas veidoti no vīrusu slimību nosaukuma angļu valodā - Tomato Mosaic Virus jeb  Tomātu mozaīkas vīruss. Katra šķirne var būt izturīga pret dažādiem vīrusiem, jo vairāk šo burtu kombināciju, jo šķirne izturīgākā pret vairāk dažādiem vīrusiem.

Baktēriju slimību apzīmējumi

Piemēra 'kodā' jeb  aprakstā neviena baktēriju slimība nav minētā, tātad šī šķirne nav izturīga pret bakteriālajām slimībām, dažas no slimībām, pret ko var būt izturīgi tomāti, un to apzīmējumi ir:  Pst - Pseudomonas syringae pv. tomato

Sēņu slimību apzīmējumi

Tad nāk svarīgākais un sarežģītākais - sēņu slimības! Sēņu slimību nosaukumi mainās, tām ir dažādi paveidi, tāpēc sēņu slimību nosaukumi ir vissarežģītākie. Piemēram Ff;0-3 - nozīmē, ka konkrētā šķirne ir izturīga pret tomātu lapu brūno pelējumu, un tā dažādiem paveidiem (0-3).
Ir slimības, pret kurām izturīgu šķirņu NAV. Piemēram, pelēkā puve (ier. Botrytis cinerea). Ir šķirnes, kam ir biezāka miza, vai mazāk plaisā - un tāpēc pelēkā puve ir mazāk izteikta, bet tā nav specifiska, ģenētiski noteikta izturība.

Nematodes

Šajā piemēra kodā  minētas arī nematodes, ko apzīmē kā pēdējās, ar burtiem Ma, Mi vai Mj. Tātad šī šķirne vidēji izturīga pret visiem trim tomātiem sastopamajiem nemtožu veidiem.

Kā to apzīmē citiem augiem?

Kāda nozīme šķirņu slimību izturībai? Jo augs izturīgāks pret slimībām, un dažādām slimībām, jo vieglāk to audzēt, un jo mazāk jālieto augu aizsardzības līdzekļi! Ir vērts iedziļināties šķirņu aprakstos -  ziemā, un izvēlēties sev piemērotākās šķirnes, lai vasarā būtu mazāk darba!

Ko maina slimibu izturīgāku šķirņu audzēšana?

Kāda nozīme šķirņu slimību izturībai? Jo augs izturīgāks pret slimībām, un dažādām slimībām, jo vieglāk to audzēt, un jo mazāk jālieto augu aizsardzības līdzekļi! Ir vērts iedziļināties šķirņu aprakstos -  ziemā, un izvēlēties sev piemērotākās šķirnes, lai vasarā būtu mazāk darba!

Kā ir citiem dārzeņiem un augiem?

Katrai augu grupai ir savas slimības, tāpēc arī savi - slimību ierosinātāju apzīmējumi! Jo mazāk augu aizsardzības  līdzekļi pieejami, jo uzmanīgāka, rūpīgāka attieksme jāvelta šķirņu izvēlei!

Šeit daži biežāk sastopamie apzīmējumi un to atšifrējumi arī citiem augiem:

Tomāti

Gurķi

Paprika

Asteres

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *