Augu slimībizturība, ir kas tāds, ko mēs varam ietekmēt, un ko mēs varam izvēlēties! Augu slimību izturību nosaka dažādi faktori, un viens no tiem ir  ģenētiskais faktors, jeb iedzimtība. Kvalitatīvām sēklām, to aprakstā norāda, pret kādām slimībām (sēņu, baktēriju, vīrusu) ir izturīga konkrētā šķirne.

Apzīmējumi

Dārzeņu šķirņu aprakstos vienmēr būtu jābūt minētai slimību izturībai. Katrai dārzeņu grupai tie gan atšķirsies, un šeit piedāvāju TOP dārzeņu - tomātu šķirņu aprakstus, kā piemēru! Tātad - tomāti (un augi vispār) slimo ar dažādām slimībām - vīrusu, baktēriju, vai sēņu! Katru slimību apzīmē ar burtu kombināciju. Sanāk tāda nesaprotama rindkopa ar dažādiem burtu un ciparu virknējumiem šķirnes aprakstā, un īstenībā - jo vairāk burtu un ciparu kombināciju, jo labāk!
Piemēram: HR ToMV/Ff:A-E/Va/Vd/Fol:0,1 IR TSWV/Ma/Mi/Mj
Morzas ābece? Nē - ja vien zinām pamatprincipu, kā šo 'kodu' lasīt!

Vīrusu slimību apzīmējumi

Vīrusu slimību apzīmejumi 'kodā' tiek norādīti, kā pirmie. Tie parasti ir 3-4 lielie burti, piemēram, TOMV, kas veidoti no vīrusu slimību nosaukuma angļu valodā - Tomato Mosaic Virus jeb  Tomātu mozaīkas vīruss. Katra šķirne var būt izturīga pret dažādiem vīrusiem, jo vairāk šo burtu kombināciju, jo šķirne izturīgākā pret vairāk dažādiem vīrusiem.

Baktēriju slimību apzīmējumi

Piemēra 'kodā' jeb  aprakstā neviena baktēriju slimība nav minētā, tātad šī šķirne nav izturīga pret bakteriālajām slimībām, dažas no slimībām, pret ko var būt izturīgi tomāti, un to apzīmējumi ir:  Pst - Pseudomonas syringae pv. tomato

Sēņu slimību apzīmējumi

Tad nāk svarīgākais un sarežģītākais - sēņu slimības! Sēņu slimību nosaukumi mainās, tām ir dažādi paveidi, tāpēc sēņu slimību nosaukumi ir vissarežģītākie. Piemēram Ff;0-3 - nozīmē, ka konkrētā šķirne ir izturīga pret tomātu lapu brūno pelējumu, un tā dažādiem paveidiem (0-3).
Ir slimības, pret kurām izturīgu šķirņu NAV. Piemēram, pelēkā puve (ier. Botrytis cinerea). Ir šķirnes, kam ir biezāka miza, vai mazāk plaisā - un tāpēc pelēkā puve ir mazāk izteikta, bet tā nav specifiska, ģenētiski noteikta izturība.

Nematodes

Šajā piemēra kodā  minētas arī nematodes, ko apzīmē kā pēdējās, ar burtiem Ma, Mi vai Mj. Tātad šī šķirne gana izturīga pret visiem trim tomātiem sastopamajiem nemtožu veidiem.

Kā to apzīmē citiem augiem?

Kāda nozīme šķirņu slimību izturībai? Jo augs izturīgāks pret slimībām, un dažādām slimībām, jo vieglāk to audzēt, un jo mazāk jālieto augu aizsardzības līdzekļi! Ir vērts iedziļināties šķirņu aprakstos -  ziemā, un izvēlēties sev piemērotākās šķirnes, lai vasarā būtu mazāk darba!

Ko maina slimibu izturīgāku šķirņu audzēšana?

Kāda nozīme šķirņu slimību izturībai? Jo augs izturīgāks pret slimībām, un dažādām slimībām, jo vieglāk to audzēt, un jo mazāk jālieto augu aizsardzības līdzekļi! Ir vērts iedziļināties šķirņu aprakstos -  ziemā, un izvēlēties sev piemērotākās šķirnes, lai vasarā būtu mazāk darba!

Kā ir citiem dārzeņiem un augiem?

Now's the time to assess the garden. Make a list of what needs to be divided or replaced, and take a few snapshots on your phone as a visual reminder. Note if a plant is too big or small for a particular spot, and when you see varieties that might work better together. Fall and spring are the best times to move plants around, when the weather is cooler. Get more ideas on designing a border.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *